http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/707913mIB_mini_book_01.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/110928mIB_mini_book_02.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/910306mIB_mini_book_03.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/207486mIB_mini_book_04.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/967681mIB_mini_book_05.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/436276mIB_mini_book_06.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/752171mIB_mini_book_07.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/502075IB_mini_book_08.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/478831IB_mini_book_09.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/997367IB_mini_book_10.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/392886IB_mini_book_11.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/457328IB_mini_book_12.jpg

Home Badania naukowe Dziedziny prowadzonych badań naukowych Analiza ruchu i zachowania zwierząt doświadczalnych
Analiza ruchu i zachowania zwierząt doświadczalnych PDF Wydrukuj e-mail

Celem naszych prac badawczych jest zautomatyzowanie obserwacji i oceny zachowania zwierząt w różnego rodzaju badaniach doświadczalnych (medycznych, biologicznych, farmaceutycznych itp.). Projektujemy i tworzymy systemy w pełni zastępujące człowieka, a nawet o wiele od niego dokładniejsze, bardziej wydajne oraz nieomylne, generujące nową wiedzę z otrzymanych informacji. Systemy takie zastępują pracę kilku specjalistów, dostarczają jednocześnie zintegrowanych narzędzi do archiwizacji, analizy i reprezentacji otrzymanych danych.

Współpraca z Katedrą Neurologii Akademii Medycznej w Gdańsku oraz Katedrą Fizjologii Zwierząt Uniwersytetu Gdańskiego pozwala stworzyć narzędzia w pełni użyteczne i dostosowane do specjalistycznych badań. Programy przechwytują obrazy z kamer, znajdują interesujący obiekt oraz śledzą określone parametry, na podstawie których tworzony jest komputerowy model zachowania się obiektu. Stworzyliśmy system, który wykrył zmiany ogólnej ruchliwości zmutowanych myszy niewidoczne dla oka człowieka. Aktualnie pracujemy nad programem śledzenia szczurów i analizy ich zachowania stadnego. Chcemy stworzyć system uczący się, który na podstawie kilku sesji treningowych z zoologiem nauczy się rozpoznawać konkretne zachowania. W przyszłości chcemy także zająć się analizą różnic ruchu człowieka zdrowego oraz człowieka, u którego doszło do uszkodzenia mózgu z powodu patologii odpowiadającej najczęstszym chorobom: udarowi mózgu lub chorobom zwyrodnieniowym centralnego układu nerwowego.

Naszym studentom zapewniamy potrzebne narzędzia (kamery internetowe, cyfrowe, termowizyjne, oprogramowanie) oraz współpracę z lekarzami i biologami. W ramach przedmiotu „Projekt grupowy” tworzymy grupy naukowe składające się ze studentów oraz konsultantów biologicznych i medycznych.