http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/707913mIB_mini_book_01.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/110928mIB_mini_book_02.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/910306mIB_mini_book_03.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/207486mIB_mini_book_04.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/967681mIB_mini_book_05.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/436276mIB_mini_book_06.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/752171mIB_mini_book_07.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/502075IB_mini_book_08.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/478831IB_mini_book_09.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/997367IB_mini_book_10.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/392886IB_mini_book_11.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/457328IB_mini_book_12.jpg

Home Badania naukowe Dziedziny prowadzonych badań naukowych Rekonstrukcje, przetwarzanie i analiza obrazów cyfrowych
Rekonstrukcje, przetwarzanie i analiza obrazów cyfrowych PDF Wydrukuj e-mail

W ramach prowadzonych badań zajmujemy się opracowywaniem nowych metod przetwarzania obrazów w zakresie poprawy ich jakości, filtracji, zmian geometrycznych, wydobywania z obrazów użytecznych informacji dla danej klasy zastosowań, wspólnej prezentacji wielu obrazów (obrazowanie wielomodalne). Zasadniczą klasą aplikacji jest medycyna i środowisko człowieka. Dlatego zajmujemy się przede wszystkim obrazami tomograficznymi zarówno w badaniach strukturalnych jak i czynnościowych. Szczególnie interesuje nas przetwarzanie obrazów w tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym (w tym funkcjonalnym rezonansie magnetycznym), pozytonowej tomografii emisyjnej, tomografii elektroimpedancyjnej i obrazowaniu w podczerwieni. W dziedzinie obrazowania środowiska człowieka zajmujemy się takimi aplikacjami jak przekształcenia i analiza obrazów lotniczych i satelitarnych. Ponadto w systemach bezpieczeństwa interesują nas metody przetwarzania obrazów w systemach biometrycznych oraz w analizie i śledzeniu zachowania człowieka (np. śledzenie ruchu tęczówki – sterowanie myszką).
W dziedzinie metod przetwarzania obrazów wytwarzamy pakiety specjalistycznego oprogramowania. W wielu przypadkach nasze prace badawcze realizujemy przy współudziale studentów w ramach projektów i prac dyplomowych. W zakresie prowadzonych zajęć dydaktycznych prowadzimy liczne przedmioty w zakresu przetwarzania obrazów jak „Metody przetwarzania obrazów”, „Podstawy przetwarzania obrazów”, „Rekonstrukcje i analiza obrazów”.

 

 

Szczególnie interesującym nas zagadnieniem jest rekonstrukcja obrazów, czyli tworzenie (obliczanie) obrazów na podstawie pomiarów pośrednich (np. dla przekrojów poprzecznych czy serii czasowych). Opracowujemy nowe metody rekonstrukcji obrazów (np. dla tomografii elektroimpedancyjnej) czy metody syntezy obrazów parametrycznych (np. w dynamicznym badaniu mózgu metodami MRI; w termicznym badaniu skóry oparzonej).

 

 

 

 

W tematyce obrazów cyfrowych zajmujemy się również nowoczesnymi aplikacjami w zakresie wymiany i składowania danych multimedialnych badając możliwości zastosowań norm z serii JPEG/MPEG. Szczególnie realizujemy badania w zakresie wyszukiwania obrazów na podstawie ich treści (mając dany obraz lub jego fragment wyszukaj podobne obrazy z bazy danych). W tym zakresie analizujemy i stosujemy własne pomysły oraz normę MPEG7.

 

 

 

 

Swoją wiedzą dzielimy się ze studentami w ramach przedmiotu „Wymiana i składowanie danych multimedialnych”. Współpracujemy z osobami z Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, które systematycznie prezentują liczne zagadnienia dotyczące składowania danych na wykładach i laboratoriach w CI TASK.

 To jednak nie koniec naszych prac w zakresie przetwarzania obrazów cyfrowych. Tematyka ta jest również rozważana w ramach prac prowadzonych nad wykorzystaniem i opracowywaniem nowych metod eksploracji danych multimedialnych. Eksploracja danych to zastosowanie metod do generacji nowej wiedzy na podstawie dużych ilości informacji. W tej dziedzinie bardzo ciekawe prace przygotowują nasi studenci w ramach projektów z przedmiotu „Hurtownie i eksploracja danych”.