http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/707913mIB_mini_book_01.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/110928mIB_mini_book_02.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/910306mIB_mini_book_03.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/207486mIB_mini_book_04.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/967681mIB_mini_book_05.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/436276mIB_mini_book_06.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/752171mIB_mini_book_07.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/502075IB_mini_book_08.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/478831IB_mini_book_09.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/997367IB_mini_book_10.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/392886IB_mini_book_11.jpg http://biomed.eti.pg.gda.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/457328IB_mini_book_12.jpg

Home Badania naukowe Dziedziny prowadzonych badań naukowych Techniki elektroimpedancyjne
Techniki elektroimpedancyjne PDF Wydrukuj e-mail

Główny obszar zainteresowań badawczych i dydaktycznych to zagadnienia odwrotne i ich aplikacja w medycynie, tomografia elektroimpedancyjna, która jest przykładem takiego zagadnienia, oraz ogólnie rozumiane nieinwazyjne techniki badania, szczególnie układu krążenia.

Pod pojęciem zagadnienie odwrotne rozumiane są dwa typy problemów. W pierwszym, klasycznym, oznacza ono podanie przepisu (algorytmu) pozwalającego uzyskać informację o wewnętrznej strukturze obiektu na podstawie pomiarów wykonywanych na jego brzegu lub w ogólności na zewnątrz. Drugie to zagadnienie odwrotne konstruowane jest dla obiektów wewnątrz których znajdują się różnego rodzaju źródła emitujące energię. Wówczas zadanie polega na opisaniu mocy i położenia źródeł. Biorąc pod uwagę aplikacje medyczne do pierwszej grupy zaliczamy znaną i powszechnie stosowaną tomografię komputerową, a do drugiej np. lokalizację ogniska padaczkowego.

Technika ta zaliczana jest do grupy klasycznych zagadnień odwrotnych. Na podstawie pomiarów rozkładu potencjału na brzegu obszaru, przez który przepływa prąd rekonstruowany jest rozkład materiałów charakteryzujących się różną przewodnością (przenikalnością) elektryczną. Przykład rekonstrukcji obiektu z trzema różnymi niejednorodnościami przedstawiono na poniższych rysunkach (obszary o większej przewodności niż tła-niebieski oznaczono kolorem bordowym a o mniejszej ciemnoniebieskim).

 

Przykładem zastosowania nieinwazyjnych badań może być system pomiaru, akwizycji i przetwarzania zastosowany do oceny wydolności lewokomorowej. Mierzy się jednocześnie sygnał elektryczny generowany przez serce (EKG), zmiany impedancji elektrycznej klatki piersiowej wywołane przez skurcz serca (IKG) i ciśnienie tętnicze a następnie odpowiednio je przetwarza i analizuje w celu określenia mechanicznej wydolności lewej komory. Informacja ta jest szczególnie przydatna podczas prowadzenia chorych po zabiegach kardiochirurgicznych czy po zawałach serca.

Konstrukcja systemów i sond pomiarowych jest rezultatem prowadzonych prac zarówno teoretycznych jak i eksperymentalnych. Przykładem takich prac może być ostatnio opracowany i opatentowany inteligentny stabilizator mechaniczny wykorzystywany podczas zabiegu pomostowania tętnic wieńcowych. Oprócz podstawowego zadania, jakim jest unieruchomienie wybranej części miokardium, umożliwia on ocenę procesów zachodzących w mięśniu serca. Niedotlenienie mięśnia wyzwala szereg procesów, które są możliwe do monitorowania za pomocą sygnałów impedancyjnych i elektrogramów. Przykład takiej rejestracji zaprezentowano na rysunku, pokazano również sondę i jej umieszczenie podczas eksperymentu na bijącym sercu warchlaka.

 

 

Informacja o procesach zachodzących w mięśniu serca zawarta jest w poszczególnych sygnałach jak i relacjach pomiędzy nimi.